جستجو در پایگاه اینترنتی کنگره مدیریت
Loading
اخبار روز
بهره وری سازمان های دولتی

بهره وري سازمانهاي دولتی هر کشور، یکی از مهمترین مؤلفه هاي توسعۀ آن کشور محسوب میشود.


ادامه مطلب ...

روش های تحقیق در بازار وتفاوت آن با تحقیقات بازاریابی

تحقیقات بازاریابی می‌تواند برای یک کسب‌وکار مشخص کند که چه محصولات یا خدمات جدیدی ممکن است سودآور باشند 


ادامه مطلب ...

استراتژی بازار محوری

در اين مقاله ضمن بررسي ابعاد استراتژي بازار محوري به رابطه ي آن با اهداف بازاريابي توجه شده است . 


ادامه مطلب ...

مدیریت انتقال تکنولوژی

اهميت تكنولوژي به عنوان عامل اصلي و موتور توسعه اقتصادي در جهان امروزمشخص است . تكنولوژي در دامان دانش پرورش مي يابد.


ادامه مطلب ...

صرفه‌جویی 80 درصدی در آب

13 اسفند 1393

محققان یک شرکت دانش بنیان ایرانی با ابداع شیرآلات نی دار برای نخستین بار در دنیا که نیاز به مصرف لیوان در آبسردکن ها را برطرف می کند ضمن کاهش 80 درصدی اتلاف آب، زمینه میلیاردها تومان صرفه جویی سالانه از محل حذف لیوان های پلاستیکی را فراهم کردند.

 

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد دهقان دهنوی، مخترع شیرآلات آبسردکن نی‌دار در توضیح اختراع خود که به مرحله تجاری سازی رسیده و با تاکید مسوولان استان یزد قرار است در مرحله اول در ادارات استان جایگزین شیرآلات معمولی شود در توضیح اختراع خود گفت: در حال حاضر برای فراهم کردن آب خنک در مکان های مختلف از آب سردکن استفاده می شود که دارای لیوان یکبار مصرف یا دائمی هستند که هر یک مشکلات خاصی از لحاظ اقتصادی، اسراف آب و انرژی و مخاطرات بهداشتی، زیست محیطی دارد. با اختراع شیرآلات نی دار تمام این مشکلات رفع شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: برای استفاده از شیرآلات نی دار برای خوردن آب، نی یکبار مصرف را از جعبه نی کنار آبسردکن برداشته و در محل مشخص در شیر آب قرار می دهیم. با فشار شاسی شیر آب و قرار دادن نی در دهان، آب با مقدار مورد نیاز و با فشار از پیش تنظیم شده نوشیده می شود. پس از اشامیدن آب، نی استفاده شده را در مقابل شاسی جعبه تخلیه نی قرار داده و به سمت جلو فشار می دهیم تا نی و چند قطره آب درون نی به داخل جعبه، انتقال یابد.

 

دهقان تصریح کرد: شاسی استفاده شده در این نوع شیرها قابلیت تنظیم فشار آب را دارد به طوری که میزان دبی آب خروجی با میزان فشار وارده به شاسی نسبت مستقیم دارد. همچنین در داخل شیرآلات آبسردکن نی‌دار نوعی فشارشکن قابل تنظیم تعبیه شده که به وسیله آن می‌توان فشار آب را طوری تنظیم کرد که برای آشامیدن مناسب ولی برای شست و شو مناسب نباشد.

 

وی گفت: مهمترین مزیت این شیرآلات استفاده از نی به جای لیوان ثابت و یک بار مصرف یا دست برای نوشیدن آب است که ضمن صرفه‌جویی قابل توجه در مصرف آب و برق به کاهش 80 درصدی هزینه‌های لیوان یکبار مصرف و صرفه‌جویی قابل توجه در مصرف مواد پلیمری آ‌لاینده محیط زیست منجر می‌شودو همچنین استفاده از آن برای کودکان و معلولان ساده‌تر است.

 

به گفته مدیرعامل تعاونی دانش بنیان نوآوران بهینه کار یزد، طبق یک برآورد اقتصادی با توجه به وجود 22 هزار و 800 شعبه بانک در کشور که اغلب دارای آب سرد کن هستند اگر در هر شعبه روزانه فقط 100 لیوان یکبار مصرف استفاده شود سالانه 661 میلیون و 200 هزار عدد لیوان تنها در شعب بانک‌های کشور مصرف می‌شود که با احتساب هزینه هر عدد لیوان 16 تومان، حدود 10 میلیارد و 580 میلیون تومان هزینه این لیوان‌ها خواهد بود که با جایگزینی نی های کوچک سه تومانی به جای لیوان‌ها هزینه لازم به یک میلیارد و 983 میلیون تومان کاهش می باید که به معنای 81.5 درصد کاهش هزینه است. البته این صرفه جویی در هزینه ها در مقابل صرفه جویی حاصل از عدم هدررفت حتی یک قطره آب در لیوان ها در مقابل آب زیادی که معمولا در هنگام استفاده از لیوانهای یکبار مصرف هدر می رود رقم ناچیزی است.


1069
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
عضویت در خبرنامه همایش

مرکز همایش