جستجو در پایگاه اینترنتی کنگره مدیریت
Loading
اخبار روز
بهره وری سازمان های دولتی

بهره وري سازمانهاي دولتی هر کشور، یکی از مهمترین مؤلفه هاي توسعۀ آن کشور محسوب میشود.


ادامه مطلب ...

روش های تحقیق در بازار وتفاوت آن با تحقیقات بازاریابی

تحقیقات بازاریابی می‌تواند برای یک کسب‌وکار مشخص کند که چه محصولات یا خدمات جدیدی ممکن است سودآور باشند 


ادامه مطلب ...

استراتژی بازار محوری

در اين مقاله ضمن بررسي ابعاد استراتژي بازار محوري به رابطه ي آن با اهداف بازاريابي توجه شده است . 


ادامه مطلب ...

مدیریت انتقال تکنولوژی

اهميت تكنولوژي به عنوان عامل اصلي و موتور توسعه اقتصادي در جهان امروزمشخص است . تكنولوژي در دامان دانش پرورش مي يابد.


ادامه مطلب ...

کشور گران اداره می‌شود

5 اسفند 1393

رییس اسبق سازمان مدیریت و برنامه ریزی عنوان کرد

کشور گران اداره می‌شود

 

رییس اسبق سازمان مدیریت و برنامه ریزی با انتقاد از هزینه‌های بالای اداره کشور تاکید کرد که باید با به کارگیری درست سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و درک صحیح از آن از وابستگی به نفت خارج شده و کشور را ارزان اداره کرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، فرهاد رهبر در همایش اقتصاد مقاومتی با بیان این‌که اقتصاد مقاومتی به معنای افزایش کارآمدی، بهره وری و اقتصاد به معنای واقعی مردمی بودن است، اظهار کرد: مردمی کردن اقتصاد به معنای این نیست که واحدهای تولیدی را از دولت گرفته و به سازمان وابسته به دولت داد.بلکه باید خصوصی سازی را تقویت و مشارکت مردمی نسبت به همیشه بیشتر شود.

وی با تاکید بر وابستگی مفرد بودجه ایران به نفت از سال‌های گذشته تاکنون گفت: سوال من این جاست که آیا آن قدر که نسبت به تدوین لایحه بودجه سال آینده بر مبنای اقتصاد مقاومتی تاکید می کنیم آیا واقعا این گونه بوده است؟

رهبر توضیح داد: بودجه سال 1394 با سال‌های قبل چه فرقی دارد مگر غیر از این است که تنها برای تامین منابع نفتی مورد نیاز در سال آینده و تعیین قیمت نفت بین 40 تا 70 دلار دائم در حال بحث هستیم.

این کارشناس مسائل اقتصادی تاکید کرد: مقاومتی شدن اقتصاد و بستن بودجه بر مبنای اقتصاد مقاومتی به این معناست که باید نفت را کاملا از آن حذف کرده و درآمدهای واقعی محقق شود تا بتوانیم کشور را به جای گرانی، ارزان اداره کنیم.

وی در ادامه با اشاره به برخی از هزینه‌های موجود بر اقتصاد کشور بر سودهای بانکی تاکید کرد و یادآور شد: امروزه در حالی شاهدیم که نرخ سودهای بانکی تا 27 یا 30 درصد از دریافت کنندگان تسهیلات گرفته می‌شود که باید این سوال را پرسید مگر در نظام اقتصادی ما و از بخش تولید چنین سودهایی حاصل می شود که تولیدکننده باید آن را به بانک ها بپردازد.

رهبر با انتقاد از گسترش بخش غیر متشکل بازار پول گفت: متاسفانه بازار غیر متشکل پولی در حالی به سمت توسعه پیش می رود که منابع آن نیز کمکی به تولید ندارد.

این اقتصاددان با اشاره به موقعیت استراتژیک کشور گفت: با وجود تمام ظرفیت‌های بالایی که در ایران وجود دارد از آن استفاده کافی نمی شود، این درحالی است که اکنون ظرفیت‌های تولیدی ما بیش از 30 درصد کار نکرده و 70 درصد آن خالی مانده است.

وی همچنین از برخی راهکارها برای مقاومتی شدن اقتصاد سخن گفت و خاطرنشان کرد: ایجاد فرصت شغلی از طریق توسعه، توسل به بازار سرمایه، تعامل مناسب جهانی، شکستن انحصار، اجرای سیاست تمرکززدایی، هماهنگی سیاست های پولی و مالی درمجموع می تواند همراه با نظارت قوی و جدی اقتصاد را از موقعیت فعلی خارج کرده و مقاوم کند.


1194
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
عضویت در خبرنامه همایش

مرکز همایش