جستجو در پایگاه اینترنتی کنگره مدیریت
Loading
اخبار روز
بهره وری سازمان های دولتی

بهره وري سازمانهاي دولتی هر کشور، یکی از مهمترین مؤلفه هاي توسعۀ آن کشور محسوب میشود.


ادامه مطلب ...

روش های تحقیق در بازار وتفاوت آن با تحقیقات بازاریابی

تحقیقات بازاریابی می‌تواند برای یک کسب‌وکار مشخص کند که چه محصولات یا خدمات جدیدی ممکن است سودآور باشند 


ادامه مطلب ...

استراتژی بازار محوری

در اين مقاله ضمن بررسي ابعاد استراتژي بازار محوري به رابطه ي آن با اهداف بازاريابي توجه شده است . 


ادامه مطلب ...

مدیریت انتقال تکنولوژی

اهميت تكنولوژي به عنوان عامل اصلي و موتور توسعه اقتصادي در جهان امروزمشخص است . تكنولوژي در دامان دانش پرورش مي يابد.


ادامه مطلب ...

زیرساختهای واقعی کلید حرکت کشور در مسیر توسعه

5 اسفند 1393

برنامه ششم فرصت‌ها و چالش‌ها؛

زیرساختهای واقعی کلید حرکت کشور در مسیر توسعه

یک اقتصاددان، برنامه‌های پنج و هفت ساله را در جهان کنونی، غیر کاربردی عنوان و خاطرنشان کرد: شوروی سابق که به تنظیم چنین برنامه‌هایی معروف است هیچ‌گاه نتوانست از مدار توسعه‌نیافتگی خارج شود.

 

بهمن آرمان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: در جهان امروز تنظیم برنامه‌های بلندمدت پنج ساله، هفت ساله و امثالهم منسوخ شده است. بخشی از برنامه‌های پنج ساله توسعه در کشور ما نیز به اهداف مدنظر خود دست نیافتند. بنابراین اصرار بیش از حد به تنظیم چنین برنامه‌هایی منطقی به نظر نمی‌رسد.

 

وی افزود: سازمان برنامه برای زمانی که این‌گونه برنامه‌ریزی‌ها ضروری به نظر می‌رسید تشکیل شد اما امروزه دیگر این نوع برنامه‌ریزی‌ها کارکرد خود را از دست داده‌اند. نمونه چنین برنامه‌ریزی‌هایی در شوروی سابق بود که هیچ‌گاه نتوانست توفیقی برای خروج از مدار توسعه‌نیافتگی بیابد.

 

آرمان، آرمان‌گرایی را از رویکردهای برنامه‌های پنج ساله عنوان و خاطرنشان کرد: به طور مثال طرح جامع فولاد را نوشتند که چند بار رونمایی و در اجرا دچار مشکلاتی شد؛ چرا که ضمانت‌های اجرایی لازم را نداشت و تنها یک سری پارامترهای کلی در آن تعریف شده بود که قابلیت تحقق نداشتند.

 

این کارشناس اقتصادی با ذکر مثال دیگری یادآور شد: طبق برنامه‌های پنج ساله قرار بود سالیانه 5 هزار مگاوات برق تولید شود اما عملا تولید برق به بیش از 2 هزار مگاوات نرسید. لذا تنظیم برنامه‌ها به شکل فعلی، پاسخگوی نیازهای واقعی کشور نیست.

 

وی با بیان این‌که طبق جایگاه مدنظر می‌توان در دو سه صفحه، چند بند و قانون، اهدافی را برای خودمان در نظر بگیریم و طبق آن حرکت کنیم، اظهار کرد: در کشوری همچون ترکیه برنامه‌های پنج ساله یا هفت ساله توسعه وجود ندارد ولی طی 15 سال با توجه به تعیین استراتژی، از یک کشور جهان سومی به یک کشور صنعتی تبدیل شد.

 

به گفته آرمان، نوشتن قانون آن هم توسط کسانی که از توانایی علمی کافی برخوردار نیستند، کارآیی لازم را نخواهد داشت. شاهد مدعا این‌که بجز در دوره سازندگی که برنامه‌های پنج ساله به بخشی از اهداف کمی خود دست یافتند، در سایر دولت‌ها توفیقی حاصل نشد.

 

به گفته او در سیاست‌های توسعه‌ای دولت‌های هفتم و هشتم بجز صنایع، نفت و پتروشیمی، پیشرفت چندانی صورت نگرفت. در دولت‌های نهم و دهم نیز ضد توسعه عمل شد و به ساختارهای توسعه‌ای آسیب جدی وارد کردند که مشکلاتش هنوز گریبان کشور را گرفته است.

 

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: اگر زیرساخت‌های واقعی در بخش‌های صنعت، کشاورزی و خدمات فراهم شود، کشور در مسیر توسعه قرار می‌گیرد. در این صورت نیازی به صرف زمان و هزینه برای تنظیم برنامه‌هایی که با واقعیت‌های کنونی کشور در سطح داخلی و بین‌المللی فاصله دارند، نیست.


1150
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
عضویت در خبرنامه همایش

مرکز همایش