جستجو در پایگاه اینترنتی کنگره مدیریت
Loading
اخبار روز
بهره وری سازمان های دولتی

بهره وري سازمانهاي دولتی هر کشور، یکی از مهمترین مؤلفه هاي توسعۀ آن کشور محسوب میشود.


ادامه مطلب ...

روش های تحقیق در بازار وتفاوت آن با تحقیقات بازاریابی

تحقیقات بازاریابی می‌تواند برای یک کسب‌وکار مشخص کند که چه محصولات یا خدمات جدیدی ممکن است سودآور باشند 


ادامه مطلب ...

استراتژی بازار محوری

در اين مقاله ضمن بررسي ابعاد استراتژي بازار محوري به رابطه ي آن با اهداف بازاريابي توجه شده است . 


ادامه مطلب ...

مدیریت انتقال تکنولوژی

اهميت تكنولوژي به عنوان عامل اصلي و موتور توسعه اقتصادي در جهان امروزمشخص است . تكنولوژي در دامان دانش پرورش مي يابد.


ادامه مطلب ...

تاثیر تحریم ها و گردش چرخ گردشگری

21 شهریور 1395

چرخ گردشگری کشور در سال های اخیر خیلی سخت و به کندی می چرخید. علاوه بر سوء مدیریت و مشکلاتی از این دست، تحریم ها هم بر این حوزه تاثیرات زیاد و عمیقی گذاشت.

 


کنگره بین المللی جامع مدیریت ایران با محوریت مدیریت مالی و سازمان های اقتصادی، مدیریت در شرایط تحریم اقتصادی،در سال جاری در تهران برگزار می گردد، این گزارش  توسط واحد پژوهش این کنگره تهیه گردیده تا دراختیار علاقه مندان قرار گیرد

گردش چرخ گردشگری بعد از سال ها

چرخ گردشگری کشور در سال های اخیر خیلی سخت و به کندی می چرخید. علاوه بر سوء مدیریت و مشکلاتی از این دست، تحریم ها هم بر این حوزه تاثیرات زیاد و عمیقی گذاشت.

مدیرکل بازاریابی و تبلیغات سازمان گردشگری در این باره می گوید: متاسفانه تاثیر تحریم بسیار فراگیر بود و قابل کتمان هم نیست مثلا در بحث حمل و نقل گردشگری با محدودیت های فراوانی مواجه بود حتی در مقاطعی سوختگیری هواپیماها در خیلی از فرودگاه ها محدودیت داشت و امکان پرواز در بسیاری از کشورها را نداشتیم.

او ادامه می دهد: در بحث نقل و انتقال پول هم مشکلاتی بود، از طرفی تصویر بدی از ایران در جهان تبلیغ و ارائه می شد که کار را برای سازمان و بخش خصوصی که به دنبال جذب گردشگر بین المللی بودند سخت می کرد .

به گفته او با تغییر دولت امکان حضور در نمایشگاه های گردشگری و بازارها فراهم شد که این وضعیت بعد از لغو کامل تحریم ها بهتر هم خواهد شد.

اکبر غمخوار عضو هیات مدیره انجمن خدمات گردشگری استان تهران هم در این رابطه می گوید: در ۸ سال گذشته بخش خصوصی ضربات زیادی به خاطر سیاسی بودن گردشگری در داخل و خارج کشورخورد. در دولت قبل، مسئولان سازمان میراث فرهنگی سیاسی انتخاب می شدند،مجلس بودجه سازمان را کم کرد که عملا آسیب آن به بخش گردشگری وارد شد و همه عملا به ضرر ما بود.

او ادامه می دهد: از نظر بین اللملی هم به خاطر قطعنامه هایی که صادر شد و برخوردی که با کشور می شد بخش گردشگری ضربات جبران ناپذیری خورد. در سایت وزارت امور خارجه ۴ برخورد در مورد کشورها وجود دارد؛ کشور را ترک کنید، اگر کار ضرروی داری سفر کنید، سفر مجاز است و اصلا سفر نکنید که متاسفانه در سایت اکثر کشورهای اروپایی که به ایران گردشگر فرهنگی می فرستادند در این سال ها نوشته شده بود “سفر نکنید” که اخیرا فرانسه و انگلستان این واژه را حذف کردند.

به گفته این مقام در حوزه گردشگری نمود بیرونی ما در سال های تحریم در رسانه های خارجی بد بود ولی در دوره پساتحریم، تقاضا از کشورهای مختلف علی الخصوص اروپایی برای بازدید از کشور زیاد تر شده است. کشورهای نیوزیلند، انگلستان، فرانسه، ژاپن، اتریش و هلند بازار سنتی ما برای گردشگر هستند. بازارهای سنتی بعد از توافق ۱+۵ دوباره زنده شدند اما یکسری هم بازارهای جدید مانند آمریکای لاتین و آسیای جنوب شرقی هستند که به دنبال آنها هستیم.

سابقه تحریم ها در کشور ایران آن قدر به سابقه حکومت نزدیک است که گویی تحریم ها هم زاد حکومت جمهوری اسلامی است. ناظر بیرونی با ره گیری تحریم ها ی ریز و درشت غرب چنین در خواهد یافت که کشور ایران همواره تحریم بوده و هست.

مصاحبه پیش رو در پی نگاهی گذرا بر تحریم های و تاثیرات آن بر استانداردهای اقتصادی، از  سعید ورودی نایب رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز - مجری ساخت مرکز تعطیلات، سرگرمی و خرید پدیده شاندیز - تهیه شده است.

آیا با وجود تحریم ها فرصت های شغلی در کشور از بین می رود؟

وقتی انسان در تنگنا باشد فکرش بیشتر به کار می افتد تا مشکلات خود را حل کند.تحریم ها برای کشور محدودیت ایجاد نکرده است بلکه در پی این تحریم ها همگان به تکاپو افتادند تا راه های دیگری را پیدا کنند که گردش چرخ های اقتصادی کشور مختل نشود و این سبب شد که استفاده از توان مندی های داخلی به صورت جدی مورد توجه قرار بگیرد.

در این که تحریم ها باعث افزایش هزینه ها شده شکی نیست اما درمقابل تولید درداخل صورت می پذیرد و این باعث نهادینه شدن توان مندی های داخلی شده است.

با توجه به این که مجموعه پدیده شاندیز در توسعه صنعت گردش گری گام بزرگی در کشور برداشته است، آیا تحریم ها درپیشبرد اهداف این مجموعه خللی ایجاد کرده است؟

زمانی که صحبت از تحریم می شود معمولا بخش های دولتی تحریم می شوند. اگر فعالیت های بخش خصوصی به معنای واقعی اجرا شود تحریم ها تاثیر کم تری خواهند داشت و شرکت ها راحت تر می توانند برای بی اثر کردن تحریم هر گونه تصمیمی بگیرند و از توان مندی های خود استفاده کرده و تحریم را خنثی کنند.

ورودی افزود: بخش خصوصی به خوبی می تواند اثر تحریم را کم کند وقتی فرصت وجود داشته باشد پروژه ها مجبورند فعال شوند. اما در مورد پروژه پدیده شاندیز تا به امروز توانسته ایم آرمان هایی را که مد نظر داشته ایم را شکوفا کنیم لذا برای حفظ حیاتمان باید تلاش کنیم، تحریم به تمام بدنه های کشور تلنگری زده که ما توان مندی هایمان را با قدرت به کار بگیریم.

تحریم ها توانسته فرصت های شغلی جدید برای کشور ایجاد کند؟

معمولا در کشورها وقتی می خواهند صنعتی را توسعه دهند امتیازاتی داده می شود تا افراد تشویق شوند و سرمایه گذاری کنند که راه های تشویقی شامل: تشویق مالی، تسهیلات بانکی، تخفیف مالیاتی و استخدام نیروهای متخصص است. در حال حاضر تمایل به سرمایه گذاری در صنعت گردش گری در کشور افزایش یافته است.

وی گفت: اشتغال زایی به معنای واقعی یعنی را ه اندازی و توسعه صنایع که می تواند هزاران شغل ایجاد کند که به صورت زنجیره به هم پیوسته و متصل است.

ورودی با اشاره به فرصت های شغلی ایجاد شده توسط شرکت توسعه بین المللی گردشگری پدیده شاندیزعنوان کرد: در این پروژه برای بیش از 6 هزار نفر شغل ایجاد شده که چنان چه هر فرد به طور متوسط سرپرست 4خانوا ر در نظر گرفته شود در مجموع قریب به بیش از 25 هزار نفر از خانواده بزرگ پدیده امرارو معاش می نمایند و این فرصت شغلی جدید ی بود که در آستانه تحمیل تحریم ها انجام شد.

توسعه صنعت گردشگری در ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

بر اساس چشم انداز 20 ساله ایران باید تا سال 2025 پذیرای 20 میلیون گردش گر باشد. تعداد گردش گران وارد شده به کشور با نرخ 20% از رقم یک میلیون و 86 هزار و 900 نفر در سال 2006 حدود 3 و نیم میلیون نفر در سال 2010 افزایش یافته است و نشان دهنده توسعه صحیح صنعت گردش گری در ایران است.

همانگونه که می دانید سهم بالایی از اقتصاد ایران بعد از تجارت بین المللی از صنعت گردش گری به دست می آید و این صنعت کلیدی ترین صنعت در اقتصاد ایران به حساب می آید.

با توجه به تحریم های موجود در کشور دغدغه های ذهنی برای هزاران خریدار سهام پدیده شاندیز ایجاد شده اس

که آیا روند ساخت وساز مجموعه متوقف می شود یا ادامه خواهد داشت؟

مجموعه شهر رویایی پدیده اینک در حال احداث است و ما در این مسیر پر افتخار از صنایع و کارخانه جات تولیدی در جای جای ایران بهره برده ایم و در سال تولید ملی و حمایت از کسب وکار ایرانی گام به گام در تحقق شهر رویایی پدیده پیش می رویم.

علی رغم مشکلات و تنگناهای اقتصادی موجود، مجموعه توسعه بین المللی گردشگری پدیده شاندیز در زمان بندی مشخص شده پروژه را به پایان می رساند و هیچ گونه تاثیری در پیشرفت فیزیکی پروژه نخواهد گذاشت زیرا مجموعه از ذخایری که چندین ماه پیش تهیه نموده است استفاده کرده و هیچ نگرانی در خصوص کاهش و یا اتمام مصالح پروژه وجود ندارد.

وی همچنین خاطر نشان کرد ملاک و معیار افزایش قیمت سهام در شرکت توسعه بین المللی صنعت گردش گری پدیده شاندیز صرفا ارزش افزوده و درصد پیشرفت فیزیکی پروژه است.

ورودی با بیان اینکه مرکز توسعه بین المللی پدیده شاندیز تمام تلاش خود را برای توسعه هر چه بهتر صنعت گردش گری به کار گرفته است افزود: عملیات احداث شهر رویایی پروژه ایست که علاوه بر جذب سرمایه های داخلی و خارجی به واسطه حضور ده ها میلیون مسافر درسال در زمینه اشتغالزایی و رونق اقتصادی کسب وکار در زمان تحریم های وارده در منطقه نقش به سزایی دارد و امیدوار هستیم این اشتغال زایی راه کاری برای مقابله با تحریم باشد.

از کلیه علاقه مندان دعوت می شود تا جهت آشنایی با محورهای کنگره مدیریت جامع ایران ونحوه ثبت نام، لینک های مربوطه را کلیک نمایند.

برچسب ها : چاپ مقالات مدیریت ، چاپ مقالات ISI و ISC ،دریافت مقاله مدیریت ، اکسپت مقاله مدیریت ، اکسپت مقالات مدیریت ، نمایه شدن مقاله مدیریت ، نمایه شدن مقالات مدیریت ، ارسال گواهی نامه مدیریت، دریافت گواهی پیش از موعد مدیریت جامع ، هیات علمی مدیریت ، نگارش مقاله مدیریت، کنگره بین المللی مدیریت ، کنفرانس بین المللی مدیریت ، همایش بین المللی مدیریت، مدیریت مالی، مدیریت مالی و سازمان های اقتصادی، مالیات و مدیریت درآمد، مدیریت بودجه، بودجه بندی، سرمایه گذاری ملی، بازاریابی مالی، مدیریت ریسک، مدیریت در شرایط تحریم اقتصادی،، معرفی همایش مدیریت جامع، گواهی مدیریت ، گواهی نامه همایش مدیریت ، کارشناسی ارشد مدیریت ، دکترا مدیریت


902
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
عضویت در خبرنامه همایش

مرکز همایش